Monday, 6 May 2013

Rancangan Pengajaran Harian Model Assure



Rancangan Pengajaran Harian
Mata pelajaran         :        Bahasa Melayu
Kelas                          :          2 Mawar
Tarikh                        :          1 April 2013
Masa                       :          10.50 pagi-11.50 pagi
Tema                       :         Kebudayaan
Tajuk                       :          Kuih tradisional
Bilangan Murid       :         25 Orang

Fokus utama


Standard kandungan
2.3
Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Standard pembelajaran

2.3.1

Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda.
Fokus sampingan
Standard Kandungan
3.2
Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan    kemas
Standard Pembelajaran
3.2.6 
Menulis ayat majmuk dengan betul dan kemas.

Objektif

Pada akhir pembelajaran murid dapat :
      I.        Membaca kuat  lapan daripada dua belas ayat penyata dengan lancar dengan menggunakan sebutan yang  jelas dan intonasi yang betul.
    II.        Menulis sekurang-kurangnya lima ayat majmuk yang lengkap dengan betul dan kemas.

Kemahiran Berbahasa
-        Kemahiran membaca
-       Kemahiran menulis
-       Kemahiran mendengar dan bertutur

Pengisian kurikulum
Pengisian Kurikulum :
-       KB : Menghubung kait, menjana idea, menganalisis.
-       KP :  Verbal linguistik, visual ruang, intrapersonal.
-       BCB : Mencatat maklumat, kemahiran membaca

Pengetahuan Sedia Ada
-       Murid mengetahui jenis-jenis kuih tradisional dan telah mempelajari ayat tunggal.

Penerapan Nilai
-       Bekerjasama, keyakinan diri, keberanian

Penekanan Konsep
      i.        Penggabungjalinan    : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis. Penggabungjalinan topik.
    ii.        Penyerapan                  : Kajian tempatan
   iii.        Penilaian                    : Menerangkan maksud ayat penyata dan ayat majmuk Pemulihan                 : Menulis  dan membaca ayat penyata dengan bimbingan guru.
   iv.           Pengayaan                 : Menghasilkan buku skrap.

Sistem Bahasa
-       Tatabahasa : Ayat penyata, ayat majmuk

Media
-       Tayangan slaid“ Microsoft power point”, lembaran kerja, LCD, pembesar suara, komputer riba




LANGKAH

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI

CATATAN


Set induksi
( 5 minit )

·          Video kuih tradisional
ü  Apakah yang kamu lihat ?
ü  Pernahkah kamu makan kuih ini?
ü  Di manakah biasanya kamu boleh mendapatkan kuih ini?

·         Guru menayangkan video kuih tradisional.
·         Guru meminta murid agar memberi perhatian dan meneliti kuih yang terdapat dalam video ditunjukkan oleh guru.
·         Guru bersoal jawab berdasarkan kuih-muih yang telah ditunjukkan.
·         Guru mengaitkan jawapan murid dengan  tajuk pelajaran hari ini iaitu “ kuih Tradisional”.

BBM :
-       Video kuih tradisional.
KP :
-       Visual-ruang
-       Interpersonal
KB :
-       Menghubung kait
Nilai :
-       Kerjasama
Ilmu :
-       Kajian Tempatan
Langkah 1
( 5 minit )
Power Point: Kuih-muih tradisional

-       Apakah yang kamu faham tentang gambar ini ?
-       Pernah kah kamu melihat kuih ini?
-       Baca nama-nama kuih yang ditunjukkan.

·         Guru menayangkan gambar-gambar kuih-muih tradisional.
·         Murid diminta menamakan gambar kuih yang ditunjukkan oleh guru.
·         Murid diminta membaca nama-nama kuih yang ditunjukkan.
·         Guru membetulkan sebutan murid.

BBM :
-       Gambar ( Power Point )
-       LCD
-       Skrin
KB :
-       Menganalisis
KP :
-       Verbal-linguistik
BCB :
-       Melaporkan maklumat

Langkah 2
( 10 minit  )
Ayat penyata.

·         Kuih baulu enak rasanya.
·         Kuih baulu berwarna keperang-perangan apabila telah masak.
·         Kuih lapis  lembut dimakan.
·         Kuih lapis manis rasanya.
·         Kuih keria berbentuk bulat.
·         Kuih keria  berwarna keperang-perangan.
·         Kuih apam sangat lembut.
·         Kuih apam harum baunya.
·         Kuih koci selalunya berintikan kelapa.
·         Kuih koci enak rasanya.
·         Kuih lempeng harum baunya.
·         Kuih lempeng enak dimakan bersama kuah kari.

·         Guru  menerangkan maksud ayat penyata.
·         Guru membahagikan murid kepada enam kumpulan.
·         Guru meminta murid memilih nombor yang tertera dalam slaid  power point.
·         Murid diminta membaca kuat ayat yang ditunjukkan dalam persembahan power point. tersebut secara kelas.
·         Kemudian, guru meminta murid membaca secara kumpulan.
·         Guru memperbetulkan sebutan dan intonasi murid yang salah.
BBM :
-       Gambar ( Power Point )
-       LCD
-       Skrin

KB :
-       Menganalisis
BCB :
-       Kemahiran membaca
KP :
-       Verbal-linguistik
-       Intrapersonal
Nilai Murni :
-       Keberanian
Langkah 3
(5 minit)
Ayat majmuk
·         Bapa mengajar adik berenang sementara emak sibuk menghidangkan makanan di pantai.
·         Guru menayangkan contoh ayat majmuk melalui slaid power point.
·         Guru menerangkan maksud ayat majmuk kepada murid-murid.
·         Guru meminta murid membaca contoh ayat majmuk yang dinyatakan dalam  slaid power point secara kelas.
Pendekatan pengajaran : Pendekatan deduktif

BBM :
-       Gambar ( Power Point )
-       LCD
-       Skrin

KB :
-       Menganalisis
-       Menyelesaikan masalah.
BCB :
-       Kemahiran membaca
KP :
-       Verbal-linguistik
-       Intrapersonal
Nilai Murni :
Kerjasama
Langkah 4
(15 minit)
Power point : Latihan ayat majmuk

-Pilih ayat majmuk yang betul.
-Baca jawapan anda dengan kuat.
-Tuliskan ayat majmuk yang anda bina dalam lembaran kerja yang telah diedarkan.
·         Guru membahagikan murid kepada enam kumpulan.
·         Guru mengedarkan lembaran kerja.
·         Guru menayangkan slide power point.
·         Setiap kumpulan  diminta untuk memilih padanan ayat majmuk yang betul berpandukan tayangan slide power point yang disediakan.
·         Murid diminta membaca jawapan yang betul secara kelas.
·         Murid diminta menulis ayat majmuk  dalam lembaran kerja berdasarkan ayat penyata yang ditunjukkan oleh guru dalam slaid power point.
BBM :
-       Gambar ( Power Point )
-       LCD
-       Skrin
KB :
-       Menganalisis
-       Menyelesaikan masalah
KP :
-       Visual-ruang
-       Verbal-linguistik
BCB :
-       Mencatat maklumat
-       Kemahiran membaca
Nilai murni
-       Keberanian
-       Kerjasama
Pentaksiran
(15 minit)  

·         Murid diminta membina ayat penyata menggunakan perkataan yang diberikan oleh guru.
·         Murid diminta membaca ayat penyata yang dibina dengan menggunakan intonasi dan sebutan yang betul. 
·         Murid diminta membina ayat majmuk  berdasar ayat penyata yang telah dibina.
Pengayaan
(15 minit)
·         Murid diminta menghasilkan buku skrap mengenai kuih tradisional yang terdapat di Malaysia dengan menggunakan ayat penyata yang sesuai.

Pemulihan
(15 minit)
·         Murid diminta  mengisi tempat kosong untuk melengkapkan ayat penyata.


      

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.